Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy to się opłaca?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy to się opłaca?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jeszcze do niedawna kojarzyła się tylko i wyłącznie z wydawaniem ogromnych sum pieniędzy na system wentylacji. Oczywiście taki system kosztuje niemało, ale przynosi ogromną ilość korzyści, o których w tym tekście będę mówić. Najpierw zastanówmy się, po co tak właściwie jest nam wentylacja mechaniczna. Klasyczna forma wentylowania znana jest od wielu lat. Oprócz murów trzeba zadbać o budowę przewodów wentylacyjnych, które odprowadzały zużyte powietrze i jednocześnie doprowadzały do mieszkań świeży jego odpowiednik. To wszystko brzmi bardzo pięknie, tylko tradycyjna wentylacja bazuje na parach fizyki.

Ciepłe powietrze jest wypychane do góry przez chłodniejsze, które grawitacyjnie opada. Niestety nie zawsze jest to skuteczne, dlatego też w garażach zaczęto np. montować wiatraki wbudowane w kratkę, które uruchamiają się, gdy wjeżdżamy do garażu. Jest to bardzo prosty, aczkolwiek skuteczny sposób na pozbycie się spalin w garażu. Jednak w domu jednorodzinnym potrzebujemy czegoś więcej – zwłaszcza gdy mówimy o nowoczesnym domu pasywnym czy po prostu energooszczędnym. Takie budynki cechują się niesamowitym ociepleniem (izolacją). Do tego stopnia dąży się do minimalizacji strat ciepła przez przegrody zewnętrzne, że nawet okna mogą być nieotwierane! Wtedy już musimy zaopatrzyć się w wentylację mechaniczną – najlepiej wyposażona w rekuperację.

Wentylacja mechaniczna wykorzystuje wiatraki do wprowadzania i odprowadzania powietrza.

Dzięki temu przez cały rok wszystkie pomieszczenia są odpowiednio wentylowane. Co więcej, nie musimy się martwić o sterowanie takiego systemu. Wszystko dlatego, że oprócz przewodów wentylacyjnych, rekuperatora etc. Montuje się czujniki w całym domu, które na bieżąco dostarczają informacje do komputera (np. o zawartości wilgoci czy wzroście temperatury). Wtedy wentylatory zaczynają pracować sprawniej – jest to proces automatyczny.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – możliwości

Wentylacja mechaniczna świetnie łączy się z innymi systemami ekologicznych źródeł energii. Bardzo często już podczas budowy domu właściciele decydują się na kupno pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła (płytka geotermia). Pompa ciepła jest niskoemisyjnym źródłem ciepła, które potrafi odprowadzić ciepło z zewnątrz do domu, nawet jeśli na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa. Wentylacja z odzyskiem ciepła natomiast dzięki rekuperatorowi jest w stanie minimalizować straty powstałe przez nawiewanie zimnego powietrza. Połączenie pracy rekuperatora i pompy ciepła powoduje, że w skali roku nie musimy praktycznie nic wydać na ogrzewanie, a podczas cieplejszej części roku pompa ciepła może odwrócić cykl termodynamiczny i chłodzić (przy asyście wentylacji) nasz dom.

Rekuperator

Rekuperator to serce systemu wentylacyjnego. Dzięki wentylatorom i wymiennikowi ciepła jest w stanie pobierać energię cieplną z powietrza wyrzucanego (zużytego) i przezywać je nawiewanemu, chłodnemu powietrzu z zewnątrz. Warto zaznaczyć, że systemy wentylacji są bardzo dobre dla zdrowia dzięki montażowi filtrów HEPA. Wtedy niestraszny nam smog czy inne pyły zawarte w zimowym powietrzu.