Studnia głębinowa- jak ją wywiercić?

Studnia głębinowa- jak ją wywiercić?

O ile obecnie bardzo rzadko wykorzystuje się wodę ze studni głębinowej do picia, posiadanie jej jest sporym udogodnieniem dla każdego, kto potrzebuje w swoim gospodarstwie spore ilości wody- na przykład do nawadniania upraw czy podlewania ogrodu. W wielu przypadkach budowa studni jest znacznie bardziej opłacalna od pobierania wody przez cały czas z sieci wodociągowej. Trzeba jednak przyznać, że jest to pewna inwestycja, na którą musimy mieć określony budżet. Będziemy musieli też zatrudnić odpowiedniego wykonawcę, który wykona odwiert lub też oceni, czy możliwa jest regeneracja studni, która już znajduje się na terenie posesji.

 

Czym jest studnia głębinowa i w czym ma przewagę nad kopaną?

 

Tradycyjne studnie, które często spotykano przy starszych budynkach, najczęściej były studniami kopanymi. Po wykonaniu wykopu we wnętrzu studni umieszczano specjalne, betonowe kręgi, które podtrzymywały jej konstrukcję. Obecnie kopanie studni tradycyjnym sposobem jest czasochłonne, nie daje możliwości zrobienia naprawdę głębokiego wykopu i może być tak naprawdę kopaniem „w ciemno”. Dlatego standardem jest studnia wiercona lub też głębinowa, nazywa też studnią rurową. O ile w przypadku studni kopanych rzadko kiedy można było posiadać studnię głębszą niż kilka metrów, o tyle w przypadku studni wierconej standardem są odwierty na głębokość większą niż 10 m. Pozwala to na dotarcie na naprawdę sensowną głębokość, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo znalezienia naprawdę sporych ilości wody.

 

Sam odwiert wykorzystuje się z użyciem odpowiedniej wiertnicy. Maszyna ta sprawia, że całe przedsięwzięcie może pójść naprawdę bardzo szybko i na pewno nie odczujemy tego w jakim stopniu, w jakim byłoby to uciążliwe poprzez wybranie tradycyjnego sposobu, w jaki miałaby zostać przeprowadzona budowa studni. Terlan jest jedną z firm, która posiada odpowiednie zaplecze maszynowe do realizacji tego typu zleceń.

 

Jak wykonuje się wiercenie?

 

Do wywiercenia studni używane są dwie rury- osłonowa oraz filtracyjna. Rura osłonowa jest stosowana po to, aby dotrzeć aż do samej warstwy wodonośnej, natomiast poprzez zastosowanie rury filtracyjnej można wniknąć we wnętrze warstwy wodonośnej. Warto także wiedzieć o tym, że wokół rury konieczne jest wykonanie nasypu ze żwiru, który wspomaga pracę studni. Kolejną ważną rzeczą jest instalacja specjalnej pompy, która jest konieczna przy studniach o głębokości większej niż 8 m i która usprawnia czerpanie wody z każdej studni o mniejszej głębokości.