Rekuperacja: czym jest i czy warto w nią zainwestować?

O rekuperacji słyszy się coraz częściej i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to rozwiązanie godne uwagi każdego, kto może sobie pozwolić na to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie. W ofercie Elektromasters oraz wielu sprawdzonych firm zajmujących się właśnie ekologicznymi rozwiązaniami dla domu, znajdziesz możliwość zakupu i montażu paneli słonecznych, pomp ciepła czy właśnie systemów wentylacji z rekuperacją. Zanim jednak podejmiesz decyzje o zakupie, sprawdź czym dokładnie jest rekuperacja i dlaczego warto w nią zainwestować!

Rekuperacja jest rozwiązaniem wykorzystywanym do stworzenia mechanicznie sterowanej wentylacji pomieszczeń.  Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działa dzięki głównej stacji centralnej, która odpowiada za nawiew świeżego powietrza wewnątrz obiektu, jednocześnie pozbywając się ciepłego, zużytego już gazu na zewnątrz. Rekuperacja wyposażona jest w dodatkowe wymienniki ciepła, które pozwalają na wykorzystanie wysokich temperatur z powietrza znajdującego się wewnątrz obiektu, do podgrzania powietrza pobieranego z zewnątrz. Takie nowoczesne rozwiązanie pozwala na zmniejszenie strat ciepła, które są częstym i niechcianym dodatkiem systemów wentylacji. Dodatkowo, centrale odpowiedzialne za bezawaryjną i mechaniczną pracę systemu, filtrują powietrze, które dostaje się do wnętrza obiektu, dzięki czemu nie musimy się martwić o szkodliwe cząsteczki wewnątrz pomieszczeń, w których żyjemy na co dzień.

Jak działa system mechanicznej wentylacji?

W powyższej części artykułu, udało nam się wyjaśnić czym jest rekuperacja i do czego służy. Warto jednak dowiedzieć się również jak wygląda działanie wentylacji mechanicznej. System odpowiada za usunięcie zużytego powietrza z wnętrza obiektu, w którym zamontowana została mechaniczna wentylacja, a w tym samym czasie na zasadzie ciągu, do wnętrza pomieszczeń dostaje się świeże powietrze wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń takich jak np. wszechobecny smog. System wyposażony jest w kanały wywiewne i nawiewne, które umieszczone są w różnych częściach budynku, ale każda z nich biegnie zarówno do centralnej części wentylacji, jak i w przeciwnym kierunku. Kanały wywiewne zazwyczaj można spotkać w pomieszczeniach zamkniętych tj. spiżarnia, łazienka czy kuchnia. Z kolei kanały nawiewne instalowane są w częściach otwartych tj. salon, sypialnia, korytarz.

Więcej na temat działania oraz oferty dla klientów prywatnych znajdziesz na stronie: https://elektromasters.com.pl/oferta/rekuperacja/.

Dlaczego warto zainwestować w wentylację z rekuperacją?

Dzięki możliwości filtracji powietrza pobieranego z zewnątrz budynku, system wentylacji z rekuperacją jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie, zwłaszcza na kurz oraz roztocza. Dodatkowo, system wentylacji z rekuperacją od Elektromaster pozwala zmniejszyć straty ciepła, a co za tym idzie zwiększyć oszczędności za rachunki w naszym gospodarstwie domowym.