Oświetlenie klatki schodowej – w jaki sposób je zaplanować?

Oświetlenie klatki schodowej – w jaki sposób je zaplanować?

Klatka schodowa jest takim miejscem w każdym domu, gdzie bardzo mocno zależy nam na jak największym bezpieczeństwie zastosowanego rozwiązania. Z jednej strony, oświetlenie powinno być na tyle mocne, aby móc unikać ewentualnym wypadkom- z drugiej strony powinno być funkcjonalne, a także powinno się cechować wyjątkową estetyką. Co istotne, często stosowanym rozwiązaniem w wielu domach są tzw. automatyczne przełączniki faz. W szczególności są one rekomendowane tam, gdzie najmocniej zależy nam na stałym dopływie prądu. Działają one w taki sposób, że w momencie utraty zasilania z danej fazy, specjalny przełącznik od razu uruchamia kolejną fazę. Istotą takiego układu jest więc samoczynne załączanie fazy rezerwowej.

 

Oświetlenie, które będzie się uaktywniać samo

 

Taki typ oświetlenia zazwyczaj przyjmuje formę halogenów, gdzie każdy pojedynczy element oświetlenia jest instalowany na pojedynczym schodku. Pozwala to na uzyskanie pięknego podświetlenia drogi wiodącej w dół schodów. Cechą charakterystyczną takiego oświetlenia jest to, że może samo się uaktywniać wraz z zapadnięciem zmierzchu, dzięki specjalnym czujkom. Często wybieraną opcją jest też oświetlenie, które samo aktywuje się, kiedy zaobserwuje ruch. W obu przypadkach mamy więc do czynienia z pewną automatyką, która w praktyce ułatwia nam życie. Zbiegając po schodach nie musimy nawet myśleć o tym, aby nacisnąć przycisk włącznika. Oświetlenie halogenowe jest bardzo nowoczesne i emituje przyjemne światło o charakterze punktowym. Można samodzielnie określić moc żarówek oraz temperaturę barwową takiego światła, aby była dla nas przyjemna i odpowiadała naszym preferencjom.

 

A jak działają automaty schodowe?

 

Nawet jeśli zdecydujemy się na podświetlenie schodów halogenami, za pewne będziemy chcieli posiadać na klatce schodowej także jedno, centralne źródło światła. Na schodach pojawia się jednak problem z zapalaniem oraz gaszeniem światła. Dlatego też koniecznie trzeba tutaj zastosować automaty schodowe. Dzięki nim będzie można jedną i tą samą lampę zapalać będąc na szczycie schodów i gasić ją będą już na samym ich dole. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, które powinien zaprojektować nasz elektryk. Warto także zauważyć, że lampa, która będzie stanowiła centralne źródło światła powinna mieć określoną wielkość- przy dużych, przestronnych klatkach schodowych najlepiej, aby była to lampa na więcej niż jedną żarówkę. W takiej sytuacji włącznik światła musi posiadać dwa klawisze, jeśli chcemy sterować tym, ile żarówek naraz ma się zapalać. Będziemy mieć do wyboru opcję, w której naraz będą zapalać się wszystkie żarówki lub też opcję, gdzie będzie zapalać się ich część. Nie zawsze może istnieć bowiem potrzeba tak mocnego oświetlania klatki schodowej. Zarówno centralna lampa jak i oprawy halogenowe powinny być w jednej stylistyce, która też będzie zbieżna ze stylistyką samego pomieszczenia. Także i na klatce schodowej warto pomyśleć o pewnej aranżacji, która doda tej przestrzeni charakteru.