Obróbka płyt

Każdy fachowiec wie, że obróbka drewnianych płyt to coś, do czego należy podchodzić z najwyższą starannością. Dobrze obrobione płyty mogą stworzyć prawdziwe arcydzieło, którego trwałość zapewni użytkowanie przez lata. Istnieje wiele metod obróbki płyt oraz wiele ich przeznaczeń. Zwykle płyty przygotowuje się pod tworzenie mebli na wymiar, ścianek czy innych konstrukcji. Aby wykonać tę pracę dobrze, trzeba poznać rodzaje obróbki i dowiedzieć się,  jakie pułapki mogą na nas przy niej czyhać.

Jak możemy obrabiać płyty?

Standardowa obróbka płyt zwykle obejmuje takie czynności jak cięcie, szlifowanie, klejenie, przycinanie oraz malowanie. Każdy stolarz wie, że przy pracy z płytami niezwykle istotna jest precyzja. Jeden błąd może bowiem spowodować szkody nie do naprawienia i straty na materiale.

Do obróbki najlepiej stosować stół stolarski z piłą, szlifierkę czy strug. Ten ostatni to nieodłącznie narzędzie stolarskie, które idealnie wygładzi powierzchnię płyty.

Cięcie płyt

Cięcie jest jednym z rodzajów obróbki płyt, który pomaga uzyskać idealne wymiary do korpusu naszych mebli. Do cięcia płyt (w zależności od ich grubości) korzystamy z pił, krajzeg, wyrzynarek czy nawet ręcznych szlifierek z odpowiednią tarczą do drewna. Cięcie płyt wykorzystujemy, gdy chcemy uzyskać odpowiednie rozmiary np. ścianki działowej, frontu mebli oraz innych elementów konstrukcji drewnianej.

Szlifowanie

Szlifowanie to pozbywanie się nierówności na płycie. Szlifuje się na różne sposoby, wykorzystując do tego szlifierkę, papier ścierny czy strug stolarski. Szlifując na gładko płytę (szczególnie jeśli chodzi o lite drewno) trzeba uważać na nierówności. Źle zeszlifowana płyta nie daje dobrego efektu wizualnego i może posiadać widoczne wgłębienia.

Malowanie

Jest zwykle ostatnią czynnością podczas obróbki płyty, przed jej końcowym montażem. To właśnie odpowiednie nałożenie farby zapewnia pożądany wygląd i tworzy ochronną powłokę płyty. Dzięki temu można dopasować ją do wielu rodzajów wystroju wnętrz, a także zadbać o to, by nawet przy intensywnym użytkowaniu, nieoczekiwanie nie zaczęła się kruszyć.