O czym pamiętać urządzając swoje wnętrza?

O czym pamiętać urządzając swoje wnętrza?

Nowe mieszkanie czy dom, albo generalny remont starego wnętrza – każda z tych ewentualności wiąże się z koniecznością aranżacji przestrzeni. Można w tym zakresie sięgnąć po usługi profesjonalnego architekta wnętrz. Jest to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej inwestorów. Upada bowiem mit, że jest to usługa zarezerwowana wyłącznie dla najbogatszych. Poza tym pomieszczenia mieszkalne muszą być dobrze urządzone spędzamy w nich, bowiem mnóstwo czasu, więc muszą dawać na odpoczynek i cieszyć oko, a nie denerwować detalami, które się nam nie podobają.

Jeśli jednak zechcemy samodzielnie zabrać się za urządzanie wnętrz, inspiracje to pierwsze czego powinniśmy poszukać. Skąd je brać? W zasadzie mogą być wszędzie w otaczającym nas świecie. Począwszy od stron internetowych poświęconych wnętrzarstwu, przez periodyki o tej tematyce, po zupełnie niezwiązane z aranżacją przestrzeni kwestie, takie jak nasze hobby, podróże, czy rzeczy, które motywują nas do działania. Inspiracje można znaleźć podczas spaceru ulicami miast, obserwacji przyrody czy kontaktu z innymi ludźmi. Można również odwiedzić strony internetowe z projektami wnętrz np. https://www.dom-art.pl/portfolio/. To właśnie dzięki inspiracją wnętrza projektowane przez profesjonalistów są tak piękne i niecodzienne.

To właśnie niesztampowość jest czymś, o czym należy pamiętać podczas projektowania własnej przestrzeni. Podążanie ściśle za zdjęciem znalezionym w internecie prowadzi do powstania wiernej kopii pomieszczenia, które już gdzieś istnieje. Jeśli nie jest to dla nas problemem, to można postąpić w ten sposób. Jednak jeśli chcemy mieć niepowtarzalne mieszkanie, takie zdjęcie może być inspiracją, ale nie może być projektem samym w sobie. Aby nie popaść w odtwórczość na każdym etapie prac w urządzaniu wnętrza warto wnieść do niego coś osobistego, co właściwe jest tylko nam i co nada charakteru wnętrzom.

Projektując przestrzenie w domu należy też pamiętać o konsekwencji. Jeśli zakładamy, że nasz salon ma być urządzony w stylu nowoczesnym, to nie ustawiamy na półce tuzina bibelotów, które są pamiątkami lub prezentami. Możemy zaplanować dla nich miejsce w innym pomieszczeniu lub ewentualnie porozstawiać je po całym salonie, ale nie powinny stać obok siebie. Choć trzeba powiedzieć, że od tej zasady mogą pojawić się odstępstwa na przykład jeśli wspomnianymi bibelotami są rzeźby będące wyrazem sztuki nowoczesnej. Wówczas ich miejsce w salonie będzie o wiele bardziej uzasadnione. Niekonsekwencja przejawia się też niekiedy w mieszaniu stylów – owszem można to zrobić, jeśli chcemy mieć mieszkanie w stylu eklektycznym czy boho, ale w większości przypadków łączenie stylów okazuje się być nie korzystnym pomysłem, który sprawia, że pokój wygląda jakby nie był zaaranżowany w żadnym stylu, pojawia się w nim chaos i wrażenie bałaganu. Właśnie dlatego konsekwencja podczas aranżacji poszczególnych wnętrz, ale też całego mieszkania jest tak niezwykle istotna.

Powyżej przedstawiono kilka podstawowych kwestii, o których należy bezwzględnie pamiętać, jeśli zamiast profesjonalnego aranżera postanawiamy samodzielnie urządzić swoje mieszkanie.