Naturalne otoczenie a budownictwo

Naturalne otoczenie a budownictwo

W budownictwie coraz więcej mówi się o zwracaniu uwagi na otoczenie w jakim powstaje budynek. Jest to również jeden z wyznaczników zrównoważonego rozwoju. Gdzie istotne jest nie tylko powstanie budynku, ale także jego zaprojektowanie, tak by był on przyjazny do życia człowieka. W takich budynkach znaczenie ma nie tylko sama bryła budynku, ale także jego otoczenie. Odpowiednia ilość przestrzeni, tereny zielone wokół, czy łatwo dostępna infrastruktura.

 

W budownictwie komercyjnym także coraz częściej mówi się o budynkach, które powinny zawierać dużo przestrzeni oraz pozwalać ludziom w nich pracującym na bliski kontakt z przyrodą. Tego typu budowle powstają na całym świecie, także w Polsce. Więcej na temat trendu w budownictwie komercyjnym zakładającego bliski kontakt z naturą, oraz sposobach i miejscach, w których udało się osiągnąć taki efekt, można przeczytać na stronie – Biophilic design.

 

Także architektura domów jednorodzinnych ma wiele odniesień do środowiska naturalnego. Aktualne trendy nowoczesnego budownictwa zakładają wkomponowywania budynków w otoczenie oraz wykorzystanie materiałów naturalnych do budowy oraz tworzenia elewacji budowli. Takie założenie mają nie tylko wpływ na sam wygląd budynku, ale tworzą jednolitą, estetyczną całość z jego otoczeniem.

 

Budownictwo zorientowane na bliski kontakt z naturą powinno także zakładać możliwe dużo przestrzeni zielonych. Zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, lokali komercyjnych, jak i bloków mieszkalnych ważnym elementem jest ogród. Dzięki takiemu miejscu ludzie mogą przebywać w otoczeniu natury, gdzie znajdują odpoczynek, Takie otoczenie może także zmniejszyć poziom stresu – co zwłaszcza w przypadku biur okazuje się mieć niebagatelne znaczenie.

 

Jak widać we współczesnym budownictwie coraz silniej widoczny jest trend związany ze środowiskiem naturalnym oraz przyjaznym dla człowieka otoczeniu. Nastawianie na przyrodę przejawia się także w ekologicznym sposobie wznoszenia budynków.