Jakie wkłady kominkowe wybrać?

Jakie wkłady kominkowe wybrać?

Kominki obecnie pełnią funkcję dekoracyjną, stanowią element dogrzewania pomieszczenia oraz nierzadko centralny punkt salonu czy sypialni. Od wieków palenisko było w domu miejscem, które gromadziło wokół rodzinę. Dzisiaj także kominek obok telewizora jest jednym z najczęściej umieszczanym w centrum aranżacji salonów. Decydując się na wkłady kominowe w Krakowie, Warszawie czy Lublinie należy najpierw zapoznać się z wadami i zaletami zarówno rozwiązań typu otwartego, jak i zamkniętego.

Wkłady kominkowe w Krakowie i nie tylko można kupić w specjalizujących się w tego typu formach ogrzewania pomieszczeń sklepach. Produkty związane z kominkami oraz wkłady kominkowe można także znaleźć na stronie – https://kominkiznorwegii.com/oferta/jotul/wklady-kominkowe/.

Przechodząc do sedna należy zauważyć, że wśród największych zalet otwartych wkładów kominkowych jest ich elegancka i możliwość dostosowania do każdego wnętrza. Takie wykonane z cegły ceramicznej wkłady można pokryć dosłownie każdym materiałem, od marmuru po drewno. Ich wadą jest natomiast bardzo mała wydajność grzewcza. Otwarty przewód kominowy sprawia, że w pomieszczeniu dochodzi do znacznych ubytków ciepła. Ponadto wiatr w przewodach kominowych może także wydmuchiwać popiół do pomieszczenia. W otwartych wkładach istnieje też ryzyko, że płonąca żagiew wypadnie z kominka.

Do zalet zamkniętych wkładów kominkowych należy zaliczyć przede wszystkim fakt, że stanowią one element instalacji grzewczej i mogą ogrzać pomieszczenia. A połączone z wodnym systemem centralnego ogrzewania mogą także podgrzewać wodę czy emitować ciepło do innych pomieszczeń. Przy czym należy tutaj dodać, że kominek, który ma spełniać takie funkcje powinien zostać wyposażony w płaszcz wodny. Tego typu wkłady mogą także współpracować w powietrznym systemem ogrzewania. Ze względu na szybę ograniczającą nie następuje także wydmuchiwanie popiołu do wnętrza pomieszczenia.