Jak zaprojektować ciepłe i przestronne wnętrza w małym domu?

Jak zaprojektować ciepłe i przestronne wnętrza w małym domu?

Masz dom o niewielkiej powierzchni, chciałbyś jednak, żeby był nie tylko funkcjonalny, ale i pięknie zaaranżowany, stylowy oraz optycznie większy? Jest na to kilka tricków! Sprawdź, jak zaprojektować funkcjonalne, ciepłe i przestronne wnętrza w małym domu.

Podłogi a nieduża przestrzeń w domu

Wybór kafelek, paneli oraz wykładzin jest naprawdę ogromny, jednak nie wszystkie pasują do niewielkiego domu. Przede wszystkim nie powinny być ciemne i we wzory (chyba, że ściany i meble będą w tym samym, jasnym kolorze), ponieważ stworzą efekt “odcięcia”, pomniejszając wnętrza. Jeśli chcesz je optycznie powiększyć, wybierz jasne kafelki, wykładziny oraz panele (te ostatnie mogą być też drewniane). Im będą one mniejsze, tym bardziej powiększą pokój.

Jakie kolory ścian do małego domu?

W niedużych przestrzeniach najlepiej sprawdzą się pastelowe kolory, takie jak biel i jej pochodne (kość słoniowa czy marmurowy) oraz ciepłe odcienie beżu i siwego. Jeśli chcesz postawić na bardziej wyraziste kolory, wybierz najjaśniejsze i stonowane odcienie różu, niebieskiego czy żółtego. Sprawią one, że przestrzeń optycznie się powiększy, będzie też pełna harmonii i przyjaznej atmosfery.

W małych wnętrzach nie sprawdzą się ciemne kolory, takie jak czarny, granatowy i popielaty, oraz wyraziste – fioletowy, zielony, pomarańczowy. Wizualnie zmniejszą i ograniczą przestrzeń, sprawiając jednocześnie, że mieszkańcy nie będą się w niej dobrze czuli.

Jeśli zależy Ci na tapetach w Twoim domu to, jeśli nie są jednokolorowe, radzimy wybrać je tylko na jedną ścianę w danym pokoju. Najlepiej będą się prezentowały na ścianie na wprost okna. Mogą one mieć różnokolorowe motywy, ważne jednak, aby za mocno nie kontrastowały ze ścianą. W przeciwnym wypadku pomniejszą pokój.

Najlepsze meble do niedużych wnętrz

Jasne i niezbyt masywne meble sprawdzą się najlepiej w niedużych pomieszczeniach. Powinny też mieć jak najwięcej półek i szuflad, wtedy będą bardziej funkcjonalne – dzięki nim lepiej zorganizujesz przestrzeń. Na szczególną uwagę zasługują meble białe i we wszystkich odcieniach drewna.