Jak dobrać lampy do kuchni?

Jak dobrać lampy do kuchni?

Kuchnia to w wielu domach coś więcej, niż tylko miejsce w którym przygotowujemy jedzenie. Często spędzamy tam czas z najbliższymi, zarówno w czasie posiłków, jak też pijąc kawę, czy po prostu rozmawiając. Wiele domowych imprez przenosi się właśnie tam. Wszystko to sprawia, że kuchnia musi być nie tylko funkcjonalna, ale też estetyczna. Nic więc dziwnego, że potrzebuje odpowiedniego oświetlenia, które uwypukli jej wygląd, a także sprawi, że będzie bardziej komfortowa w użytkowaniu. Oto kilka porad na temat tego, jak odpowiednio dobrać lampy do kuchni.

PRAKTYCZNE ŚWIATŁO

 

Każdy dom posiada dwa pomieszczenia, w których światło pełni szczególną, praktyczną rolę. Są to łazienka oraz kuchnia, stanowiące dwa najbardziej użytkowe wnętrza. Prawidłowo rozplanowane oświetlenie jest w nich potrzebne po to, by mogły dobrze spełniać swoją funkcję. W przypadku kuchni jest to najczęściej przygotowywanie jedzenia.

 

Przyda nam się zatem lampa, która oświetli wszelkiego rodzaju blaty, czy też inne powierzchnie, przy których przygotowujemy posiłki. Jeśli nasz blat znajduje się pośrodku kuchni, pod postacią „wyspy”, co jest w ostatnim czasie coraz bardziej modne, najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczna lampa sufitowa lub plafon zawieszony bezpośrednio nad nim. Tego typu lampa sprawdza się również, jeśli nasza kuchnia połączona jest z jadalnią i pragniemy oświetlić powierzchnię stołu, gdzie wspólnie spożywamy posiłki.

 

Jednak w wielu wypadkach jedno źródło światła to zdecydowanie za mało. Wszystko zależy od kuchennej powierzchni jaką dysponujemy oraz rozstawu mebli. Starajmy się tak dobierać oświetlenie, by w kuchni nie znajdowały się zacienione powierzchnie. Jeśli klasyczna lampa nie wystarcza, możemy nabyć również kuchenny kinkiet, który będzie wspomagał główne światło.

 

DYSKRETNY UROK OŚWIETLENIA

 

Świetnym rozwiązaniem w wypadku oświetlenia do kuchni są również „dyskretne” lampy montowane u góry szafek lub też bezpośrednio nad nimi. Pozwolą na wygodne oświetlenie kuchennych mebli oraz ich wnętrz, bez uruchamiania głównego źródła światła. Są one bardzo subtelne i tworzą w kuchni przyjemny nastrój.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie by naszą kuchnię wyposażyć także w źródła światła znane z innych pomieszczeń, jak na przykład lampa stojąca, najczęściej spotykana w salonie lub sypialni. W połączeniu z oświetleniem szafek i świecami, stworzy ona wyjątkową, rodzinną atmosferę, która będziemy się delektować z kubkiem gorącej czekolady.

 

DESIGNERSKIE LAMPY DO KUCHNI

 

Jak wspominaliśmy we wstępie, również estetyczny aspekt kuchennego oświetlenia ma duże znaczenie. Jako że w kuchni spędzamy dużo czasu, chcemy się czuć w niej jak najlepiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby również i ona odznaczała się stylowym wyglądem, pasującym do reszty mieszkania. Wiele ciekawych, inspirujących pomysłów oraz lamp do kuchni, znajdziecie pod poniższym adresem: www.multilampy.pl/lampy-do-kuchni-jadalni.

 

Jeśli nasz dom ma styl industrialny, powinniśmy zastanowić się nad wyborem lamp wiszących, stylizowanych na te z różnego rodzaju warsztatów lub pracowni. Jeśli natomiast preferujemy minimalizm w naszej kuchni dobrze będą wyglądać plafony oraz inne, nowoczesne oświetlenie. Wszystko zależy od naszej wizji oraz tego jakimi warunkami dysponujemy. My wiemy jednak jedno – kuchnia wcale nie musi być nudnym pomieszczeniem, szczególnie jeśli chodzi o jej oświetlenie.