Jak dobrać lampy do kuchni i jadalni?

Jak dobrać lampy do kuchni i jadalni?

Twoja nowa kuchnia już prawie gotowa? Brakuje w niej tylko odpowiedniego oświetlenia? W niniejszym artykule podpowiadamy jakie lampy do kuchni i jadalni będą najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na połączeniu funkcjonalności i estetyki na co dzień. Zapraszamy do lektury.

 KUCHNIA, CZYLI NIEOCZYWISTE CENTRUM DOMU

 W wielu domach kuchnia pełni szczególną rolę. Jest nie tylko pomieszczeniem, gdzie przyrządzamy posiłki, ale też spędzamy w niej czas z rodziną. To często prawdziwe centrum domu, do którego przenoszą się wszystkie imprezy. Zdarza się, że to jedyna przestrzeń w której widujemy się z innymi domownikami w czasie roboczego tygodnia, kiedy to wszyscy zajęci są swoimi sprawami. Nic więc dziwnego, że tak ważna przestrzeń powinna być dobrze oświetlona, tak abyśmy czuli się w niej jak najlepiej każdego dnia.

LAMPY DO KUCHNI – ESTETYKA I FUNKCJONALNOŚĆ

 Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór lamp do kuchni, a także jadalni. Wbrew pozorom nie są one „kuchenne” jedynie z nazwy. Wiele z nich zostało tak zaprojektowanych, by sprawdzać się właśnie w tym pomieszczeniu. (Przed napisaniem tego artykułu przyjrzeliśmy się lampom z oferty sklepu Multilampy, którą znajdziecie tutaj: www.multilampy.pl/lampy-do-kuchni-jadalni)

Jeśli kuchnia jest rzeczywiście centrum naszego domu, w którym nie tylko spędzamy czas z najbliższymi, ale również z gośćmi to powinna być jak najbardziej estetyczna i funkcjonalna. Jest to tym bardziej ważne, że w kuchni spędzamy naprawdę sporo czasu w ciągu dnia. Warto zrobić wszystko, by był to czas jak najbardziej przyjemny i efektywny.

Przy wybieraniu oświetlenia do kuchni powinniśmy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Główną z nich jest jasność i odpowiednie doświetlenie wszystkich kątów pomieszczenia, a przede wszystkim stołów oraz blatów kuchennych, na których przygotowujemy posiłki oraz je spożywamy. (Podobnie rzecz ma się z jadalnią, jeśli takową dysponujemy).

Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli nam odpowiednio „doświetlić” całe kuchenne pomieszczenie jest zamontowanie lamp wiszących w centralnej części kuchni. Świetnie mogą się tu sprawdzić zarówno lampy punktowe, jak i te o znacznie szerszym zasięgu.

Światło główne może być wspomagane również przez jego inne, mniejsze źródła. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka ciekawych pomysłów na alternatywne źródła światła w kuchni. Jednym z nich są lampki montowane nad górnymi szafkami oświetlające blaty, taśmy led podświetlające pomieszczenie od podłogi, a także wewnętrzne oświetlenie szafek.

Z jasnością w kuchni jednak nie należy przesadzać. Jeśli zależy nam na domowym cieple i przyjaznej, rodzinnej atmosferze to powinniśmy unikać lamp dających zbyt jaskrawe, zimne światło, nawet jeśli nasza kuchnia urządzona jest w stylu industrialnym lub loftowym.

A MOŻE PLAFONY DO KUCHNI?

W ostatnim czasie dużą popularnością w kwestii oświetlenia kuchni cieszą się także lampy typu plafon, do tej pory kojarzone często z nowoczesnymi, mało przyjaznymi przestrzeniami. Ceni się je przede wszystkim za elegancki, designerski wygląd, a także wysoką funkcjonalność.

W przeciwieństwie do tradycyjnych lamp wiszący nie zajmują zbyt wiele miejsca, a także nie są tak jak one narażone na uszkodzenia mechaniczne. Na rynku znajdziemy zarówno ich industrialne, nowoczesne wersje, jak i te bardziej tradycyjne.