Fotowoltaika off grid – co to takiego i czy jest opłacalna?

Fotowoltaika off grid – co to takiego i czy jest opłacalna?

Instalacje fotowoltaiczne są coraz chętniej wykorzystywane w naszym kraju – zarówno przez osoby prywatne, jak też właścicieli firm czy gospodarstw rolnych. Stanowią najpopularniejszą gałąź odnawialnych źródeł energii, jednak przed skorzystaniem z ich potencjału, warto poznać najważniejsze pojęcia z nimi związane. Mowa tu między innymi o fotowoltaice off grid. Czym jest i jakie korzyści zapewnia swoim użytkownikom?

Czym jest fotowoltaika off grid?

Fotowoltaika off grid to, mówiąc w dużym uproszczeniu, instalacja PV, która nie jest podłączona do sieci elektroenergetycznej. W efekcie użytkownik całkowicie uniezależnia się od zewnętrznych dostawców prądu. Wyprodukowana przez jego instalację PV energia elektryczna nie jest przekazywana do sieci, ale trafia do modułów baterii akumulatorowych. Użytkownik może rozładować je i tym samym skorzystać z prądu wtedy, gdy jest mu to potrzebne – np. wieczorem i w nocy albo za dnia, gdy panele produkują mniej energii.

W praktyce fotowoltaika off grid stanowi więc znakomite rozwiązanie dla wszystkich tych osób lub firm, które ze względu na lokalizację nie mają możliwości podłączenia się do sieci w celu pobierania prądu. Jeżeli więc posiadasz dom lub prowadzisz firmę w miejscu, gdzie infrastruktura energetyczna jest słabo rozwinięta, to opcja idealna dla Ciebie.

https://elektromasters.com.pl/

Zalety fotowoltaiki off grid

Najważniejszą korzyścią, jaką daje fotowoltaika off grid, jest oczywiście całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. W praktyce oznacza to, że nie musisz obawiać się rosnących cen prądu – Twoja instalacja produkuje go z promieniowania słonecznego wyłącznie na Twój użytek. Dzięki temu zasilisz swój budynek w prąd i sporo zaoszczędzisz.

To jednak nie wszystko. Fotowoltaika off grid pozwala cieszyć się nieprzerwanymi dostawami energii. Jej użytkownika nie dotyczą awarie sieci elektroenergetycznej, a nawet tzw. blackouty, które mogą pozbawić prądu nawet wielu tysięcy obiektów. To także najlepsza opcja dla osób mieszkających lub prowadzących biznes na uboczu, blisko natury, którzy pragną cieszyć się bezproblemowym dostępem do energii elektrycznej.

Jak skorzystać z fotowoltaiki off grid?

Wystarczy znaleźć firmę, która specjalizuje się w sprzedaży oraz montażu instalacji tego rodzaju. Na rynku działa wielu specjalistów, którzy zapewnią Ci rozwiązania z najwyższej półki jakościowej i pozwolą uniezależnić się od rosnących cen prądu. Fotowoltaika off grid jest rozwiązaniem dla osób prywatnych i właścicieli firm, którzy myślą przyszłościowo.