Domy kanadyjskie – co je wyróżnia i czy opłaca się je budować?

Domy kanadyjskie – co je wyróżnia i czy opłaca się je budować?

Drewniane domy szkieletowe, do których zalicza się również dom kanadyjski, to aż 90% wszystkich budynków mieszkalnych, które można spotkać w Ameryce Północnej. Dlatego nie trudno zgadnąć, skąd wzięła się ich nazwa. Jeśli zaś chodzi o Europę, to najczęściej i najliczniej występują na terenach Skandynawii, Niemiec, oraz innych państw. Są one nie tylko tanie w budowie, ale i również bardzo oszczędne w eksploatacji, a także zdrowe i przede wszystkim ekologiczne. Sprawdźmy zatem, jak powstają domy kanadyjskie, oraz jakie są ich wady i zalety, a także jak sprawdzają się w polskich warunkach.

Jak powstają domy kanadyjskie

Wszystkie domy szkieletowe typu kanadyjskiego są budowane na podstawie wykonanej z drewnianego stelażu, do którego przymocowuje się kilkuwarstwowe ściany. W trakcie budowy najczęściej pojawia się tylko jeden mokry etap, do którego zalicza się wykonanie płyty fundamentowej, która podtrzymuje całą konstrukcję. Z kolei reszta budowy, to jedynie prace suche, dlatego tego typu budynki mogą być stawiane bez względu na aktualnie panującą porę roku i warunki atmosferyczne. 

Niezwykle istotne jest jednak, aby odpowiednio zadbać o najwyższej jakości materiały oraz wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców, którzy w prawidłowej kolejności i z uwagą, będą w stanie bezbłędnie zrealizować poszczególne etapy budowy. Szczegółowe wykonanie połączeń oraz ocieplenia, jak i również odpowiednie położenie wszystkich instalacji, są niezbędnymi warunkami, które będą sprawiały, że dom kanadyjski będzie właściwie funkcjonował.

Domy szkieletowe i ich zalety

  • Krótki czas budowy

Murowany dom z pustaka lub cegły buduje się średnio ok.1,5 -2 lata. Jeśli zaś chodzi o wybudowanie domu w technologii szkieletowej, zajmuje to najczęściej nie więcej niż 3 miesiące – ponadto nie występują w przypadku tej budowy prace mokre, co sprawia, że nie ma konieczności stosowania przerw technologicznych, stąd postęp prac uzależniony jest jedynie od sprawności i doświadczenia firmy zajmującej się realizacją tego zlecenia.

  • Koszt budowy domu

W porównaniu do budynku o takich samych parametrach i metrażu budowa domu kanadyjskiego może być nawet o 30% tańsza w stosunku do domu murowanego. Biorąc pod uwagę, że trwa to zdecydowanie krócej, przez co generuje niższe koszty, które mogą pojawiać się w czasie trwania budowy standardowego domu. Wpływa na to również fakt, że cała budowa domów szkieletowych wykonywana jest przez jedną ekipę.

  • Możliwość rozbudowy

Jeśli chodzi o możliwość rozbudowy, w przypadku domów drewnianych jest to znacznie łatwiejsze i szybsze, w porównaniu do domów murowanych. Polega to jedynie na dostawieniu dodatkowego stelażu i obudowaniu go, co sprawia, że w krótkim czasie możemy cieszyć się większą powierzchnią domu. Warunek ten dotyczy jedynie odpowiedniego przygotowania i profesjonalnego wykonania, w celu utrzymania szczelności izolacji oraz stabilności konstrukcji.

  • Mikroklimat domu drewnianego

W przypadku domów kanadyjskich jednym z kluczowych materiałów budulcowych jest drewno, dzięki czemu cały budynek zyskuje cudowny mikroklimat.

Autor: https://drewdom.com/