Co warto wiedzieć na temat kruszywa keramzytowego?

Co warto wiedzieć na temat kruszywa keramzytowego?

Materiał ten ma szereg zastosowań- zarówno w budownictwie jak i w ogrodnictwie. Standardowo proces jego produkcji polega na wypalaniu skały ilastej w kulki o różnej wielkości, które są finalnie bardzo lekkie, mają porowatą strukturę, charakterystyczny brązowy kolor i nasiąkliwość wilgoci do około 20%. Warto także wspomnieć o tym, że kruszywo keramzytowe charakteryzuje bardzo dobra izolacyjność cieplna. W zależności od zastosowania, można wybierać kulki keramzytowe o różnej wielkości sprawdzając opisaną frakcję na workach w składzie budowlanym. Kolejną, ogromną zaletą keramzytu jest to, że bardzo dobrze opiera się on zarówno pleśni jak i grzybom, istnieje więc bardzo małe prawdopodobieństwo, że zacznie gnić. Dodatkowo, doskonale przepuszcza wodę. Jest to też materiał całkowicie ekologiczny

 

Najpopularniejsze zastosowania keramzytu

 

Osoby niezwiązane z budownictwem najczęściej mogą spotkać keramzyt w markecie budowlanym na dziale z roślinami lub też w sklepie ogrodniczym. Keramzyt jest bowiem często stosowany do przygotowywania podłoży do roślin, może być wykorzystany w roli rozluźniacza gleby lub też położony na dno donic w roli materiału drenującego.

 

Innym, bardzo popularnym zastosowaniem keramzytu jest stosowanie go jako izolatora bezpośrednio na grunt podczas przygotowywania posadzek i podłóg. Można układać go luzem lub też bezpośrednio w workach, a warstwa izolacji powinna mieć głębokość minimalną 25 cm. Jest to materiał bardzo wytrzymały na ściskanie, który też dobrze dopasowuje się do wszystkich krzywizn ukształtowania terenu ze względu na swoją formę niewielkich kuleczek. Kruszywo keramzytowe można też zastosować do izolacji ścian, na przykład przy ocieplaniu ścian piwnic czy składzików. Może ono więc stanowić alternatywę dla innych, bardzo popularnych materiałów izolacyjnych, takich jak pianka PUR czy też tradycyjny i powszechnie stosowany styropian.