Aranżacja wnętrz w pigułce – 15 najważniejszych porad

Aranżacja wnętrz w pigułce – 15 najważniejszych porad

Aranżacja wnętrz jest bardzo przyjemnym etapem wykańczania domu, należy ją jednak dobrze zaplanować i pamiętać o kilku ważnych trickach. Jak dobrze zaplanować swoje wnętrza? Poznaj 15 najważniejszych porad!

 1. Meble muszą do siebie pasować

Meble w danym pomieszczeniu powinny być z takiego samego materiału i w kolorze przynajmniej do siebie zbliżonym. W przeciwnym razie zapanuje w nim chaos.

 1. Małe wnętrza nie lubią wzorów

Jeśli masz mały pokój, staraj się unikać łączenia ze sobą różnych wzorów – w ten sposób dodatkowo nie pomniejszych przestrzeni. Będziesz musiał wybierać między zasłonami w kwiaty, poduszkami w kratę albo kafelkami w orientalne motywy.

 1. Meble a kolor ściany

Jeśli masz jasną przestrzeń, nie wybieraj ciemnych mebli, ponieważ spowodują wrażenie “odcięcia” od reszty. Z kolei jasne meble w ciemnym pokoju będą wyglądały nienaturalnie.

 1. Ponadczasowe drewno

Jeśli więc marzą Ci się białe lub popielate ściany, wybierz meble z litego drewna. Są ponadczasowe, bardzo wytrzymałe i stylowe. Będą też pasowały do każdego koloru ściany.

 1. Bardzo intensywnym kolorom lepiej podziękować

Wyraziste kolory dobrze wyglądają na ubraniach, teczkach czy kubkach, ale nie na tak dużej powierzchni, jaką są ściany. Nie stworzą wtedy dobrej przestrzeni do pracy i odpoczynku

 1. Nie zapomnij o kwiatach

Kwiaty wprowadzają do wnętrz przyjazną i naturalną atmosferę. Wybierz je według własnego uznania i zadbaj o to, aby w każdym pokoju znalazła się chociaż jedna doniczka.

 1. Zdjęcia rodzinne

Masz dużo wyjątkowych zdjęć rodzinnych? Nie chowaj ich do szuflad! Najlepszym pomysłem będzie wygospodarowanie dla nich osobnej ściany, np. w korytarzyku czy nad sofą w salonie. Fajnie będą też wyglądały w różnych i kolorowych ramkach.

 1. Obrazy? Tak, ale…

Jeśli jesteś miłośnikiem obrazów, możesz je jak najbardziej umieścić na ścianie, pamiętaj jednak o tym, by w pomieszczeniu znajdował się nie więcej niż jeden duży lub dwa małe obrazy. W przeciwnym razie optycznie zmniejszą pomieszczenie.

 1. Dywany mają moc

Jeżeli tylko nie jesteś alergikiem, umieść w swoich wnętrzach kilka dywanów. Sprawią, że będą one bardziej przytulne, ochronią też podłogę przed nadmierną eksploatacją.

 1. Kolory przewodnie

Dobrze jest wybrać jeden, maksymalnie dwa kolory przewodnie w danym pomieszczeniu i w nim wybrać dodatki, takie jak donice, świeczki, serwetki, poduchy na sofę czy na krzesło. Taki zabieg wprowadzi do wnętrz harmonię.

 1. Świeczki? Dlaczego nie!

Świeczki, szczególnie jesienią i zimą, sprawiają, że pokój stanie się ciepły i przytulny. Zapalone wieczorem, wprowadzą wyjątkową atmosferę.

 1. Ostrożnie z mocnymi kontrastami

Nie w każdym pomieszczeniu i w nie każdym przypadku kontrasty wyjdą na dobre Twoim wnętrzom. Im mniejsze pomieszczenie, tym lepiej bardziej uważać na takie połączenia.

 1. A dla odmiany tapety

Jeśli chcesz, możesz wytapetować swoje ściany – takie rozwiązania znowu wróciły do łask. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie tapety tylko na jednej, głównej ścianie w pokoju.

 1. Szkło jest bardzo modne

Szklane drzwi, witrynki czy duże lustra optycznie powiększą Twój dom i sprawią, że wnętrza będą prezentowały się naprawdę wyjątkowo.

 1. Komfort przede wszystkim

Przy całej radości pamiętaj, że wnętrza muszą być przede wszystkim komfortowe i funkcjonalne. Nie umieszczaj więc w swoich wnętrzach nic, co będzie piękne, ale nie będzie spełniało swojego zadania.