Agregat prądotwórczy – jaki najlepiej wybrać?

Agregat prądotwórczy – jaki najlepiej wybrać?

Przede wszystkim, agregaty prądotwórcze są bardzo przydatnymi urządzeniami, które zabezpieczają nas przed sytuacją, kiedy to przez dłuższy czas zostalibyśmy odcięci od energii elektrycznej. Takie agregaty instaluje się nie tylko w zakładach pracy, ale coraz częściej także i w domach prywatnych. Kluczowe jest jednak dobranie odpowiedniego agregatu do tego, jaką ma pełnić funkcję.

Można go bowiem zaprogramować tak, aby zasilał tylko wybrane urządzenia, ale można też kupić urządzenie duże i bardzo wydajne, które będzie w stanie zasilać wszystko to, co w budynku działa na energię elektryczną. Zasadą działania takiego agregatu jest proces spalania, jaki odbywa się w jego wnętrzu. Aby był możliwy, silnik musi wykorzystać jakieś paliwo- benzynę, olej napędowy lub też gaz w formie skroplonej. Poszczególne agregaty różnych producentów mogą się bardzo między sobą różnić stanowiąc specyfikę urządzenia, funkcja jednak pozostaje zawsze ta sama- generowanie energii elektrycznej bezpośrednio przekazywanej do urządzeń. To na tej funkcji właśnie najbardziej nam zależy.

 

Podstawowe parametry urządzenia

 

Aby faktycznie kupić odpowiedni agregat, trzeba dostosować jego rodzaj do posiadanych potrzeb. Na budowę zazwyczaj kupuje się agregat trójfazowy o dużej mocy, który będzie w stanie dostarczać prądu o zróżnicowanym napięciu. W przypadku agregatu do domu jednorodzinnego, gdzie wszędzie potrzebny jest prąd o jednym i tym samym poziomie napięcia, absolutnie wystarczający będzie agregat jednofazowy na tradycyjne napięcie 230 V. Na takim napięciu działają wszelkie urządzenia gospodarstwa domowego. Takim agregatem zasilimy więc oświetlenie, sprzęt AGD, telewizory oraz komputery. Kupując agregat powinniśmy też szczególną uwagę zwrócić na jego moc, która jest określana jednostką kW. Dobrą zasadą jest dobór takiej mocy, która będzie większa od sumy mocy wymaganej przez wszystkie urządzenia, jakie będziemy chcieli zasilać z jego wykorzystaniem. Moc agregatu zawsze powinna być podana na tabliczce znamionowej urządzenia.